5475-2019 - ResultatSverige-Umeå: Ledning, styrning och kommunikationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem lagring av information i skolan
Referensnummer: 18053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun har upphandlat ett IT-stödsystem för lagring av information i skola. Avtal tecknas för en i tiden ej begränsad licens samt för underhålls- drift- och supportavtal, inklusive rätt att ta del av nya versioner. Upphandlat IT-stödsystem ska tillhandahålla en väg in för användarna till en sammanhållen tjänst som har funktionalitet både för processen kring känslig barn- och elevdokumentation, som är icke-medicinska uppgifter, samt för processen med medicinsk journalföring. IT-stödsystemet ska kunna lagra, dokumentera och kommunicera på ett säkert sätt samt ge överblick över vem och vilka roller som har tillgång till dokumentationen och som kan följa upp elevärenden. Upphandlat IT-stödsystem ska tillhandahålla en tjänst för känslig barn-och elevdokumentation som verksamheten upplever som användarvänlig och med hög användbarhet för medarbetarna i vardagen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen