54760-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärendehanteringssystem
Referensnummer: RD21/00294
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphanlding avser ett diarie- och ärendehanteringssystem till Region Dalarna.
Målet med upphandlingen är att det ska led till ett nytt funktionellt och användarvänligt system för diarieföring, ärendehantering och delvis dokumenthantering. Systemet ska registrera handlingar, förbereda och hantera politiska möten inklusive expediering och publicering. Det ska också bidra till en digitalisering av Region Dalarnas ärendehantering enligt beslutad regionplan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen