Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI (Request for information) Ångautoklaver och diskdesinfektorer för Region Kronoberg, Klinisk Mikrobiologi, Substratenheten i Karlskrona
Referensnummer: 18RGK
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24455000 Desinfektionsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kronoberg efterfrågar härmed information från leverantörer gällande ångautoklaver och diskdesinfektorer till Avdelningen för Klinisk Mikrobiologi, Substratenheten med placering i Karlskrona. Region Kronoberg i visst samarbete med Landstinget Blekinge planerar inför eventuell anskaffning av ångautoklaver och diskdesinfektorer men vill först undersöka marknaden och hur den skulle kunna uppfylla de önskemål vi har.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33191110 Autoklaver
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI