2. Förfarande
Förfarande
Titel: Provtagnings- och laboratorietjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattar provtagnings- och laboratorietjänster, vilket innebär provtagning samt kemiska, mikrobiologiska och biologiska analyser i olika analysområden enligt nedan: 1. Rå- och dricksvatten från vattenverk - rå- och dricksvatten från vattenverk, enligt LIVSFS 2022:12 2. Dricksvatten från distributionsnätet - dricksvattenkontroll, enligt LIVSFS 2022:12 3. Avloppsvatten och slam - spillvatten, dagvatten och slam, bland annat enligt NFS 2016:6, NFS 2022:6, NFS 2022:10 och HVMFS 2019:25 samt slam enligt SNFS 1994:2 och Bilaga 6 – Revaq regler 2024 utgåva 9.0 vit, Bilaga 5, 4. Recipient- och dagvatten 5. Provtagning och övriga tjänster
Intern identifierare: 23SVOA274
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71900000 Laboratorietjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Provtagnings- och laboratorietjänster