547735-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Götene: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsar - Götene och Skara kommun
Referensnummer: 2021-8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar skolskjutsar till kommunerna Götene och Skara .
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsobjekt
Upphandlande myndigheter bjuder in er att lämna anbud på vår upphandling avseende skolskjutsar.
Upphandlingen omfattar skolskjutsar till kommunerna Götene och Skara . I Götene kommun finns cirka 550 skolskjutsberättigade elever. Motsvarande siffra för Skara kommun är 415. Eleverna reser med de av kommunen upphandlande skolskjutsarna och med Västtrafiks linjetrafik.
Upphandlingen avser skolskjutsar för elever i grundskola (förskoleklass - årskurs 9). Uppdraget kan även inkludera gymnasieelever längs de olika turerna.
I upphandlingen ingår även resor i samband med:
bad
språk/hemkunskap.
Turerna går skoldagar, med undantag för studie- och lovdagar under skolåret. Vid skolavslutningsdagar kan annorlunda skoltider tillämpas, vilket i sin tur medför att tiderna för skolskjutsarna kan komma att justeras under just dessa dagar. Även linjesträckningen kan komma att förändras under dessa dagar.
De skolskjutstransporter som nu upphandlas presenteras i bilagorna "Trafikpaket 1, Götene kommun" - "Trafikpaket 9, Götene kommun" samt "Trafikpaket 1, Skara kommun" - "Trafikpaket 9, Skara kommun". Angivet antal elever är baserat på dagens antal. Antal elever kan således både öka och minska.
Antal kilometrar för varje fordon hämtas från planeringssystemet Skjuts+ och volymen för läsåret 2021/2022 utgör basvolymen för hela avtalsperioden. Körsträckans längd avser sträckan från första elevs påstigningsplats på turen till aktuell skola samt från skolan till sista elevs avstigningsplats. Dessa kilometrar ligger till grund för den avstämning av turer som görs i början av varje läsår. Eventuella ändringar av turer samt antal elever sker i kommunens planeringssystem - dessa ligger sedan till grund för den terminsvisa avstämningen.
Avtalsform
Leveransavtal.