547777-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Utredning och projektering åtgärd Rosersberg brandövningsplats
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUtredning och projektering åtgärd Rosersberg brandövningsplats
BeskrivningSGU inbjuder till anbud för upphandling av kosnult för utredning och projektering för åtgärd vid Rosersberg brandövningsplats. År 2021 togs ett åtgärdsförslag för ledningsnätet fram i en förprojektering. Förslaget innebär renovering av huvudledningar, omledning av flöden och pluggning vissa sträckor. Den bärande tanken är att inkommande vatten i störst möjliga utsträckning ska ledas genom det förorenade området utan att komma i kontakt med föroreningen och att söndriga ledningar, som inte längre behövs, ska tas ur drift. SGU och SFV är överens om att gå vidare och detaljprojektera det framtagna förslaget och att till det lägga tömning och rivning av branddammen på området. För att följa upp effekten av åtgärden ska ett kontrollprogram för utgående vatten från området tas fram. I projekteringsuppdraget läggs enbart framtagande av det kontrollprogrammet. Viktiga åtgärdsförutsättningar för projekteringen är: - Skicket på huvudledningarna och i vilken utsträckning dessa går att strumpinfodra - Vattenbalansen efter åtgärd så att SFV:s hyresgästers verksamhet kan fortgå. - Kravbild vattenhantering i åtgärd
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114360:Lot:1