54786-2023 - ResultatSverige-Linköping: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekter nyproduktion
Referensnummer: 22/106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal gällande arkitekter nyproduktion.
B behov är indelat i fyra skeden. Vart och ett av dessa skeden ska ses som ett enskilt uppdrag.
Skede 1 - Skissuppdrag - Skede 2 - Planarbete - Skede 3 - Programhandling - Skede 4 - Systemhandling
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragets omfattning
Skede 1. Skissuppdrag
Ideskisser vid tidiga utredningsarbeten
Volymberäkningar
Etc
Skede 2. Planarbete
Plan- och volymskisser under arbete med detaljplan
Illustrationer
Skede 3. Programhandling
Programritningar
Intern granskning tillgänglighet
Skede 4. Systemhandling
Systemritningar
Förfrågningsunderlagsritningar
Bygglovsritningar
Byggdels-/rumsbeskrivning
Riskanalys / arbetsmiljöplan projektering
CAD-samordning
Illustrationer till marknadsföringsmaterial
Skede 3 och 4 sker i samarbete med andra konsulter, (Konstruktion, Mark/landskap, VVS, El etc.).
Omfattningen av uppdragen kan idag inte bestämmas och L kan inte tillgodoräkna sig någon mängd förutom att L är garanterad minst ett (1) uppdrag.Ett (1) uppdrag kan vara ett enstaka skede enligt ovan.Om särskilda skäl finns äger B rätt att upphandla projekt separat utanför avtalet.
B avser att teckna avtal med max fyra (4) L.