547955-2019 - ÄndringSverige-Tyresö: Programvara för projektledning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektstyrningsverktyg
Referensnummer: 2019/KSUH 0055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48331000 Programvara för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser projektstyrningsverktyg som ska användas som ett administrativt stöd för planering, ekonomi- och resursplanering.
Tjänsten kommer att omfatta implementering inklusive framtagande av kommunens förvaltningsorganisation, utbildning och integration, nyttjanderätt, användarkonton samt support till administratörer.
Max antal användare- 550 st. Implementation sker i två faser, pilotgenomförande hos utvalda enheter - ca 1 år. Nästa fas - utrullning hos övriga förvaltningar.