548012-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skafferiavtal
Referensnummer: BSN 2020-288 / UN 2020-67
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Skafferiavtal - Dagligvaror och livsmedel i konsumentförpackningar för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden. Upphandlingen avser att tillgodose kommunens inköp av dagligvaror och livsmedel i konsumentförpackningar. En del köp är också av karaktären pedagogiska inköp/social träning då dessa köp görs tillsammans med brukare/kunder från kommunens verksamheter. I upphandlingen ingår inte köp av tobak, snus eller medicin.
Upphandlingen är uppdelad i två delar:
Del 1: Köp i butik
Del 2: Köp i webbutik
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 - Köp fysisk butik
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15894700 Charkuterivaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För del 1, köp i butik efterfrågar kommunen en så stor spridning av livsmedelsbutiker som möjligt inom Norrtälje kommuns gränser. Detta eftersom det finns behov av att flertalet köp ska kunna göras genom ett fysiskt besök i butik, gärna med gångavstånd från kommunens verksamhet. Kommunen avser att teckna avtal med samtliga kvalificerade leverantörer.
För del 2, köp i webbutik efterfrågar kommunen en leverantör/område där det är av vikt att leverantören erbjuder ett brett sortiment i sin webbutik och att beställningar kan göras på ett enkelt och smidigt sätt. Utöver denna upphandling har kommunen befintliga avtal omfattande livsmedelsinköp till kök inom skola och omsorg.
Man kan lämna på bara ett anbudsområde om man så önskar!
Område 2 - Köp i webbutik
Del nr: 2