548015-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasing av geodetiska mätinstrument
Referensnummer: HIG-STÖD 2020/578
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar leasing av nedanstående mätutrustning. Tillkommande köp kan förekomma i form av tillbehör till mätinstrumenten. Produkter och tjänster som omfattas av denna upphandling är:
GNSS-mottagare
Fältdatorer
Totalstationer
Tillbehör, reservdelar och förbrukningsartiklar till ovanstående produkter
Service- och supporttjänster kring ovanstående produkter
Utbildning på svenska på ovanstående produkter
Avtal kommer att tecknas med en leverantör. I avtalet fastställs samtliga villkor för avrop som görs under en viss period, utom mängd som kan variera över tiden.
I upphandlingen kommer inte kontrakt att tilldelas i separata delar. Skälet för detta är att få produkter med så hög kompatibilitet som möjligt.
Planerad avtalstid är 1.2.2021 till 2024-01-31 (med leasingperiod 1.2.2021 till 31.1.2024) med möjlighet för Högskolan i Gävle till förlängning med upp till 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38410000 Mätinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Planerad avtalstid är 1.2.2021 till 31.1.2024 (med leasingperiod 1.2.2021 till 31.1.2024) med möjlighet för Högskolan i Gävle till förlängning med upp till 12 månader.
Anbudsförfarande
Anbud ska lämnas som elektroniskt anbud i Tendsign. Endast ett anbud per anbudsgivare är tillåtet.
Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering på Tendsign.Tendsign support: e-post tendsignsupport@visma.com eller på telefon 0771-440 200.
Anbud och all kommunikation i upphandlingen ska ske på svenska. Bevis på varans uppfyllelse av den tekniska kravspecifikationen kan lämnas på svenska eller engelska. Anbudsgivaren ska dock vara beredd att inom 7 kalenderdagar efter begäran tillhandahålla översättningar av dessa dokument till svenska om Högskolan så begär.