Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Husgeråd
Referensnummer: KLF 2020/1500
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 14820000 Glas
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att skapa ett ramavtal gällande husgeråd för att tillgodose verksamheternas behov av exempelvis porslin, bestick och kastruller.
Upphandlingen är indelad i två delområden, Äta och Tillreda.
Avtalet omfattar husgerådsartiklar av olika slag, förvaringsartiklar, barnartiklar samt hjälpmedel.
Avtalet innefattar inte vitvaror, hushållsapparater och hemelektronik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 14820000 Glas, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39221000 Köksutrustning, 39221100 Köksgeråd, 39221110 Porslin, 39221180 Köksredskap, 39221190 Diskställ, 39221200 Bordsservis, 39240000 Bestick, 39241120 Köksknivar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/02/2021Slut: 31/01/2023
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
24 månader
Del nr: 2