Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storköksutrustning 2021
Referensnummer: GNU 2021/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Avesta, Borlänge, Falu, Gagnef, Hedemora samt Ludvika kommun avser att upphandla ett ramavtal av storköksutrustning för succesiva uttag och leveranser. Upphandlingen omfattar även installation samt service och reparationer under garantitiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39710000 Elektriska hushållsapparater, 39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel, 39722000 Delar till spisar, tallriksvärmare och hushållsapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen