2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av ramavtal avseende Experttjänster - Tillsyn - Ackreditering
Beskrivning: Swedacs verksamhet omfattar såväl bedömning inför ackreditering, ändring av ackreditering som tillsyn av ackrediterade organ. Vid dessa bedömningar avropar Swedac uppdrag från externa experter som kan bidra med sin tekniska kompetens vid granskningen av de ackrediterade organen. Swedac kommer att upphandla en ”pool” av experter för avrop av uppdrag inom flera områden. Bedömningar sker både där det ackrediterade organets verksamhet bedrivs men också på distans.
Intern identifierare: 24/3
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71632000 Teknisk provning, 71700000 Övervakning och kontroll, 71730000 Industriinspektion, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 71900000 Laboratorietjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000