54842-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Diverse medicinktekniska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrollenheter för ändamålet bildhantering
Referensnummer: UC-2022-291
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser "bildfångstenhet"/kontrollenhet som överför bild/film från modalitets bild/videoutgångar. FVB till pacs/dicom/liknande bildhanteringssystem.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att upphandlande myndighet ser kontrollenheter för ändamålet bildhantering som ett strategiskt anbudsområde som behöver hållas ihop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30216110 Bildläsare, 30234000 Lagringsmedier, 32270000 Digital överföringsutrustning, 48328000 Programvara för bildbehandling, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 72311100 Datakonvertering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen