2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänst gällande framtagning av koncessionsansökan Koncessionsärenden 2050
Beskrivning: Ramavtal för konsulttjänst gällande framtagning av koncessionsansökan Koncessionsärenden 2050. Uppdraget avser upprättande av koncessionsansökan för 130-170 kV kraftledning rörande såväl ändring av befintlig koncession samt ny koncession. Uppdraget omfattar även sträckningsutredningar för 40-52 kV kraftledningar, konsultstöd vid fastighetsförvärv för stationsytor samt samråd inför åtkomst till mark som kommer att ianspråktas av ledningen. Uppdraget omfattar följande moment: 1. Konsultstöd vid fastighetsförvärv stationsytor 2. Framkomlighetsstudie 3. Utredning samrådsparter 4. Upprättande samrådshandlingar 5. Samråd enligt 12 kap 6 § miljöbalken 6. Samrådsredogörelse 7. Ev. fortsatt/kompletterande samråd 8. Begäran om beslut om betydande miljöpåverkan (BMP) 9. Miljökonsekvensbeskrivning (MKB) 10. Koncessionsansökan Omfattning av uppdraget uppskattas ligga kring 1000 timmar per år. Takvolymen för ramavtalet är 10 000 timmar.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108898:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet
Optioner:
Beskrivning av alternativen: ...