548473-2020 - ÄndringSverige-Lund: Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kabinettdiskmaskin av enkelsidig modell
Referensnummer: V 2020/1501
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Kabinettdiskmaskinen som upphandlingen omfattar kommer att installeras i ett nytt djurhus som är under uppförande för Medicinska fakulteten, Enheten för Biomedicinsk Service.
Kabinettdiskmaskinen ska installeras under byggnadsfasen, när konsulter, hantverkare och annan behövlig personal fortfarande finns att tillgå. Denna installationsfas beräknas påbörjas i v11 i mars 2021, vilket innebär att installation samt SAT av kabinettdiskmaskinen måste påbörjas i mars 2021.
Enligt beräkning kommer inte slutbesiktning av det nya djurhuset i sin helhet ske förrän i slutet av december 2021. Djurhuset kommer då tas i bruk i januari 2022. Garantitiden för utrustningen ska börja gälla från det datum då godkänd slutbesiktning av det nya djurhuset har genomförts.
Beräknade start- och slutfaser kan komma att justeras.