548505-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Vuxen- och annan undervisning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vuxenutbildning på distans
Referensnummer: 13899
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Distansutbildning för vuxna på grundläggande nivå samt gymnasial nivå.
Grundläggande nivå inkluderar: Svenska (delkurs 1‐4), Svenska som andraspråk (delkurs 1‐4), Engelska (delkurs 1‐4),
Matematik (delkurs 1‐4), Samhällskunskap, Historia, Religion samt NO.
Gymnasial nivå inkluderar samtliga gymnasieprogram (inklusive gymnasiearbeten) som är genomförbara via distansutbildning.
Utbildningen ska följa program och ämnesplaner enligt Gy 2011 för gymnasieskolan samt omfattas av skollag, läroplan
och förordning för kommunala vuxenutbildningen (Vux 12).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80100000 Grundskoleundervisning, 80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen