548536-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter för webbpubliceringsverktyget Sitevision
Referensnummer: 19/246
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende konsulttjänster i webbproduktion för kommunens externa webbplatser och intranät, för kontinuerligt avrop under hela avtalsperioden. Uppdragen är av både löpande karaktär och av utvecklingskaraktär och kan komma att handla om felsökning och teknisk support, mallutveckling och grafisk design, interaktionsdesign, systemintegrationer i produkten samt stödja beställaren i olika teknikval vid strategisk webbutveckling
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212000 Programmering av tillämpningsprogram, 72212220 Programvaruutvecklingstjänster för Internet och intranät, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser konsulttjänster i webbproduktion för kommunens externa webbplatser och intranät, för kontinuerligt avrop under hela avtalsperioden.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende konsulttjänster i webbproduktion för kommunens externa webbplatser och intranät, för kontinuerligt avrop under hela avtalsperioden. Uppdragen är av både löpande karaktär och av utvecklingskaraktär och kan komma att handla om felsökning och teknisk support, mallutveckling och grafisk design, interaktionsdesign, systemintegrationer i produkten samt stödja beställaren i olika teknikval vid strategisk webbutveckling.
Omfattning
Jönköpings kommun är en av Sveriges tio största kommuner med mer än 140 0000 invånare.
I kommunen arbetar vi med den digitala utvecklingen inom alla våra verksamhetsområden. En viktig del i den utvecklingen är den externa digitala yta som möter medborgare och företag. En yta som både behöver skapa helhet och göra det enkelt för medborgare och företag att söka information och uträtta sina ärenden för att ge en sammanhängande kundupplevelse.
Jönköpings kommun söker en leverantör för samarbete och utveckling av våra digitala tjänster och våra webbplatser.
Vi är inne i en utvecklingsfas där vi ser över vårt erbjudande av webbutveckling och hur detta blir en sammanhängande kundupplevelse ihop med våra olika digitala kanaler. Vi söker en utvecklingspartner som har goda omvärldskunskaper, en tydlig och involverande arbetsprocess, har hög ambitionsnivå gällande kundnytta, användarupplevelse, interaktionsdesign och webbdesign.
Viktiga utgångspunkter för arbetet med den externa digitala ytan är bl.a. kommunens digitaliseringsstrategi och målbild för medborgarservice.
Uppdraget avser konsulttjänster i webbproduktion för kommunens externa webbplatser och intranät, för kontinuerligt avrop under hela avtalsperioden. Uppdragen är av både löpande karaktär och av utvecklingskaraktär och kan komma att handla om felsökning och teknisk support, mallutveckling och grafisk design, interaktionsdesign, systemintegrationer i produkten samt stödja beställaren i olika teknikval vid strategisk webbutveckling.
Jönköpings kommuns externa webbplatser och intranät är skapad i publiceringsverktyget Sitevision och ligger i Sitevision ABs on-premlösning.
Jönköpings kommun har flera olika webbplatser med olika webbplatsägare där kommunikation sker via dessa olika webbplatsägare till konsult. Varje webbplatsägare lägger ofta sina egna beställningar till konsult varpå vi önskar en konsult som ser till helhetsperspektivet.
All utveckling ska ske med standarden WCAG 2.1 om tillgänglighet avseende offentliga myndigheters webbplatser och mobila applikationer samt webbdirektivet (EU-direktivet 2016/21002 EN301549 version 3.2.1).
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 3000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 3750000
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.