Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2020-1140 Lås, Larm & Passagesystem, Södertälje Kommun och Telge bolagen
Referensnummer: TI 2020-1140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79714000 Övervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen Lås och Larm omfattar Södertälje Kommun, Salems Kommun samt Telge koncernen. Skolor, förskolor, bostäder, kontor samt samhällsviktiga anläggningar omfattas idag av organisationernas fastighetsbestånd.
Upphandlingen syftar till att i första hand teckna avtal med en aktör på marknaden där underkontraktering kan bli/vara aktuellt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31625300 Inbrottslarmssystem, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121000 Säkerhetsmateriel, 35121700 Larmsystem, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen