548543-2022 - PlaneringSverige-Gävle: Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation och multimedia
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till Leverantörsdialog - Säker digital kommunikation (RFI/Hearing)
Referensnummer: RS 2022/2274
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212500 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation och multimedia
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg bjuder härmed in till Leverantörsdialog avseende Säker digital kommunikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48510000 Programvara för kommunikation, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Regionen har beslutat att undersöka vad marknaden har för information att ge kring Säker Digital
Kommunikation. Med anledning av detta bjuder Regionen därför in till Leverantörsdialoger (Hearing)
för att med hjälp av Leverantörernas svar få in viktig information om hur marknaden ser ut och inför
förberedelser för en eventuell framtida upphandling inom området.
Regionen saknar i dagsläget standardiserade och lättanvända kanaler för känslig information i intern
kommunikation samt mot externa parter. Det resulterar i att en del av vår kommunikation sker via
brev, rekommenderade brev, fax, mail, telefon eller fysiskt överräckt information.
Regionen avser ta ett tydligt steg mot en Säker digital kommunikation av känslig information i olika
kanaler med likaledes olika konfigurationer av sändare och mottagare.