548548-2022 - PlaneringSverige-Uppsala: Säkerhetstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: KSN-2022-02716
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun avser att upphandla bevakningstjänster innefattande av nedan delar:
- Larmutryckning
- Störningsjour
- Ronderande och stationär bevakning
- Personskydd
- Ordningsvakter
- Ordningsvakter vid evenemang
- Skyddsvakt
- Beredskap vid händelse som regeringen bedömer som särskilda
- Larmförmedling och larmmottagning
- Kamerabevakning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bevakningstjänster inom Uppsala kommun. Förra gående året har köparen avropat för ca 15 Mkr.