548583-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning Södra Lappland
Referensnummer: RS 1533-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet erbjuder er härmed att inkomma med anbud i enlighet med annonserade upphandlingsdokument. Behovet omfattar snöröjning och halkbekämpning för följande orter, Lycksele, Åsele, Storuman, Tärnaby, Dorotea och Sorsele. En (1) Leverantör kommer att antas per anbudsområde.
Upphandlingen administreras av upphandlingsenheten vid Region Västerbotten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Dorotea
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Snöröjning och halkbekämpning enligt anvisningar i upphandlingsdokumenten.
Lycksele
Del nr: 2
Sorsele
Del nr: 3
Storuman
Del nr: 4
Tärnaby
Del nr: 5
Åsele
Del nr: 6