548609-2024 - Resultat
Sverige – Byggnadsanläggning – Entreprenad - Strategisk partnering - Skola och förskolor
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelEntreprenad - Strategisk partnering - Skola och förskolor
BeskrivningÖversiktlig information om objekten Karlskoga kommun står inför en utmaning där delar av kommunens skolor och förskolor behöver omfattande renoveringar eller ersättas med nyproduktioner. Nuvarande aktuellt fastighetsbestånd behöver skyndsamt hanteras för att undvika att verksamheterna evakueras till evakueringslokaler (kan bli aktuellt i något fall). Karlskoga kommun har efter noga överväganden valt att fördela dessa projekt till olika projektportföljer, denna upphandling är en av dessa portföljer som skall upphandlas och genomföras. Karlskoga kommun har en önskan om att med denna upphandling åstadkomma ett samarbete där vi kan gemensamt med en huvudentreprenör och berörda verksamheter, låta bygga ändamålsenliga lärmiljöer för framtiden. Samarbetet behöver bygga på öppenhet och att vi gemensamt, alla parter förstår våra omvärldsutmaningar där tid och ekonomi är särskilt svåra att bemöta. Karlskoga kommun har i en föregående samverkansentreprenad låtit utveckla en konceptförskola som detta projekt skall utgå ifrån när förskolorna inom detta kontrakt skall uppföras. Karlskoga kommun tror att två separata produktionslinjer kommer behöva löpa mer eller mindre parallellt, dessa två enligt nedan (se även organisationsbild nedan): 1. Österledsskolan 7-9 2. Renovering av en lokal som skall nyttjas som förskola (sex avdelningar), Gullvivans FSK, Lärkans FSK, Ny FSK. Med ovanstående beskrivning kan det komma att genomföras 2 till 4 delprojekt under samma tidsperiod men troligt med någon tidsförskjutning i de olika faserna
Intern identifierare23-2010-1110-1010-173
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelStrategisk partnering - skola och förskola