548622-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SiteVisionpartner
Referensnummer: UC-2020-171
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
En certifierad SiteVisionpartner för utveckling och förvaltning av Region Östergötlands webbplatser i SiteVision.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72266000 Programkonsulttjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Intrång
Leverantören ansvarar för att denne är innehavare av samtliga rättigheter, eller har inhämtat nödvändiga godkännanden från samtliga berörda rättighetsinnehavare, som erfordras för tillhandahållandet av de tjänster eller de programvaror som omfattas av avtalet. Leverantören ansvarar också för att det inte behövs någon ytterligare licens eller royaltybetalning eller dylikt för köparens användning av resultatet eller av de programvaror som omfattas av avtalet. Leverantören garanterar att köparens användning av eller förfogande över hela eller delar av resultatet eller de programvaror som omfattas av avtalet inte gör intrång i tredje parts immateriella rättigheter. Om tredje man riktar krav mot köparen på grund av intrång i immaterialrätt som leverantören tillhandahållit köparen ska leverantören hålla köparen skadelös, utan begränsning samt vidta varje rimlig åtgärd för att tillförsäkra köparen fortsatt möjlighet att utan intrång i annans rätt utöva immaterialrätten.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är för att området ska hållas samman.