Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss- Tvätteritjänster till Särskilda boenden enligt SoL i Nynäshamns kommun
Referensnummer: SUN2021-062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling Södertörn inbjuder tillsammans med Nynäshamns kommun leverantörer att delta i extern remiss av Nynäshamns kommuns upphandlingsdokument inför upphandling av tvätteritjänster till kommunens särskilda boenden enligt SoL.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna externa remiss av upphandlingsdokument avser huvudsakligen tvätteritjänster som innefattar cirkulationstvätt av textilier som kommunen ska kunna hyra av leverantören. Tvätt av kundägda textilier avser kommunen huvudsakligen hantera på egen hand men vill vid behov kunna köpa även denna tjänst, kallad märktvätt.