Officiellt namn: Stockholms universitet Postadress: Registrator Ort: Stockholm Postnummer: SE-106 91 Land: Sverige Att: Ingrid Eriksson Berg E-post:ingrid.eriksson.berg@su.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Laser system.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ti: sapphire-based femto-second lasers with powerful and stable laser pulses that allow conversion of the near-infrared radiation to radiation of basically arbitrary wavelength via non-linear processes that can be realized in the so-called optical parametric amplifiers (OPAs).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38636100 Lasrar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.