548731-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Diverse konstruktioner – Mekaniska tjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelMekaniska tjänster
BeskrivningGällivare Energi AB avser att genom ett förhandlat förfarande upphandla ramavtal med upp till två (2) leverantörer för mekaniska tjänster och reparationsarbeten inom produktionsverksamheten. Uppdraget omfattar svetsarbeten, montage, reparationer av utrustning, samt övrig mekanik kopplad till kraftvärmeanläggningens drift.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 44212320 Diverse konstruktioner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117017:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45259300 Reparation och underhåll av värmeverk, 50712000 Reparation och underhåll av maskinteknisk utrustning i byggnader, 45262680 Svetsning, 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar