Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för kurs- och kompetenshantering
Referensnummer: 2022-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänersborgs kommun har idag inget samlat digitalt system för kursadministration och kompetenshantering. All administrativ hantering kring kursen sker manuellt. Respektive verksamhet arbetar med olika lösningar så som Excel filer och Outlook som planeringsverktyg för att hålla koll på vem som gått vilken kurs eller vem som behöver förnya en licens eller en delegation, ect.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48810000 Informationssystem, 48931000 Programvara för utbildning, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen