548802-2018 - ResultatSverige-Markaryd: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalkning av sjöar och våtmarker
Referensnummer: KS 2018/435.438
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser kalkning av sjöar och vattendrag i Markaryds kommun. Detta kommer utföras genom helikopter och doserare. Uppdraget omfattar inköp, leverans och spridning av kalk enligt specifikation. Upphandlingen är inte delbar och den upphandlande myndigheten har för avsikt att teckna avtal med en leverantör.
Samma krav som ställs på leverantören skall gälla eventuella underleverantörer.
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingsdokument erhålls genom det elektroniska upphandlingssystemet Visma TendSign och endast i digital form. Till upphandlingsdokumentet räknas även sådana kompletterande föreskrifter för upphandlingen som lämnas före anbudstidens utgång.Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support. TendSign Support har öppet vardagar kl 07.00-17.00.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24213000 Släckt kalk, 44921200 Bränd kalk, 60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60441000 Besprutning från luften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsdokument erhålls genom det elektroniska upphandlingssystemet Visma TendSign och endast i digital form. Till upphandlingsdokumentet räknas även sådana kompletterande föreskrifter för upphandlingen som lämnas före anbudstidens utgång.Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support. TendSign Support har öppet vardagar kl 07.00-17.00.Hänvisning till upphandlingsdokumentet hittas även under aktuella upphandlingar på kommunens hemsida.
OBS! Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar.