Beställaren avser att teckna ramavtal med entreprenörer gällande åtagande av Utförandeentreprenad för olika förekommande arbeten inom eldistributionsnätet.
Entreprenaderna kommer i huvudsak omfatta gräv-, fräsnings-, knacknings-, schaktnings- och plöjningsarbete för olika typer av anläggningsarbete såsom kabelförläggning, arbete på luftledningsnätet, anläggning av markstationer, borrning till exempel under väg eller vattendrag. Omfattning och typ av arbete varierar i de olika Entreprenaderna. Entreprenaderna kan komma att utföras över hela Gotland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning, 45112500 Schaktning, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För varje entreprenad kommer förnyad konkurrensutsättning att genomföras, där samtliga Entreprenörer som tecknat Ramavtal kommer att ges möjlighet att deltaga. Entreprenören ska då åtaga sig att genomföra hela utförandeentreprenaden i egen regi eller med anlitande av underentreprenörer.