548813-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Farmaceutiska tjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dos Öppenvård 7-Klövern
Referensnummer: UPPH2021-00210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser dosdispensering och dosexpediering av förskrivna läkemedel för öppenvård samt transport till och utlämning på avtalade avhämtningsställen enligt beskrivning i dokumentet.
Klustret består av Region Dalarna, Region Gävleborg, Region Sörmland, Region Värmland, Region Västmanland, Region Uppsala samt Region Örebro län med sammanlagt ca 70 000 patienter.
Koncessionsvärdet är 2,3 miljarder, enligt prognos 118 miljoner dosdygn under avtalstiden och en takvolym av max 200 miljoner dosdygn.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen