Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt systemhandlingsprojektering GC- tunnlar under Bergtorpsvägen och Stora Marknadsvägen
Referensnummer: SBN 2018/345
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består i att upprätta förfrågningsunderlag (FU) och relationshandling/förvaltningshandling för GC-tunnlar under Bergtorpsvägen och Stora Marknadsvägen samt de handlingar som erfordras för uppdragets genomförande.
I uppdraget ingår att ta fram samtliga erforderliga tillståndshandlingar till myndigheter för genomförandet.
Entreprenadform för genomförandet ska vara en utförandeentreprenad (AB04) med funktions-/konstruktionsansvar för broar enligt ABT06.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71356400 Tekniska planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen