Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Papper och plast
Referensnummer: 2019/1244
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 19520000 Plastprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser papper och plast.
Föregående år var volymen ca 2 800 000 SEK (ca 2300 beställningar). Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen.Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 20 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Maximal kvantitet som kan avropas på avtalet är 100 000 produkter.Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 2 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 33763000 Pappershanddukar, 33764000 Pappersservetter, 33770000 Sanitetspapper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen