Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kiosksortiment
Referensnummer: RS 2018-04666
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Sortiment till kiosker som bedrivs i Västra Götalandsregionens regi. I dagsläget består dessa av 3 enheter, två på GöteborgsOperan samt en på Uddevalla sjukhus. Uddevalla sjukhus bedriver även försäljning av bland annat sallader och smörgåsar. Antalet enheter kan komma att ändras under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15131100 Korvköttsprodukter, 15312300 Potatischips, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15842000 Choklad och sötsaker, 15900000 Drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen