548858-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konferensanläggningar 2022
Referensnummer: KS 2021/10071 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling av konferensanläggningar för möteslokal, dags- och övernattningskonferenser för Karlskrona kommun.
Upphandlande myndighet/er
Karlskrona kommun 212000-0829
Kruthusen Företagsfastigheter AB 556052-0438
Räddningstjänsten Östra Blekinge 222000-1255
AB Karlskronahem 556114-6662
Tjänsten
Upphandling av ramavtal gällande konferensanläggningar. Ramavtal kommer att tecknas med samtliga leverantörer i respektive del, Möteslokal, Dagskonferens samt Övernattningskonferens, som uppfyller de ställda kraven.
Upphandlingen avser att tillgodose Karlskrona kommuns behov av konferensanläggningar för att täcka situationen när behoven inte kan lösas med egna lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser att tillgodose Karlskrona kommuns behov av konferensanläggningar för att täcka situationen när behoven inte kan lösas med egna lokaler. Vissa offentliga möten och informationsträffar fråntas denna upphandling då sådan lokal ställer krav på tillgänglighet för medborgarna.
Avrop kommer att ske enligt en objektiv fördelningsnyckel där beställaren väljer vilken ramavtalsleverantör som bäst kan tillgodose behovet vid avropstillfället utifrån bland annat syfte, längd,deltagarantal, geografiskt läge och för ändamålet avsatt budget mm.
Vi har ingen avståndsbegränsning i denna upphandling, utan välkomnar anbud även från anläggningar utanför Blekinge, dock kommer anläggningar med kortare resväg för deltagarna att prioriteras vid avrop.