Upphandlingen avser tjänst för bland annat flygtransport/kurirtransport inom Sverige, EU och till tredje land av temperaturkänsliga humanbiologiska prover. Det finns ett behov inom VGR att skicka prover med kurir som kan erbjuda en obruten fraktkedja från sändare till mottagare där kontroll på materialet finns genom hela fraktkedjan.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 60400000 Flygtransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen