54900-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ljungby: Reparation och underhåll av kylargrupper
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kylarbeten ramavtal
Referensnummer: 2021-0303-050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för underhålls-, service-, felavhjälpande och installationsarbete samt varor inom fasta kylanläggningar enligt gällande lagstiftning och föreskrifter av kylanläggningar. Beställare är Ljungby kommun och Ljungbybostäder AB.
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Upphandlingen avser ett ramavtal för underhålls-, service-, felavhjälpande och installationsarbete samt varor inom fasta kylanläggningar enligt gällande lagstiftning och föreskrifter av kylanläggningar. Beställare kommer Ljungby kommun och Ljungbybostäder AB att vara. Utförligare beskrivning av vad som ingår i upphandlingen finns under 3. Kravspecifikation. Anbudsgivare ska bilda sig en erforderlig uppfattning och skaffa sig kännedom om uppdragets omfattning och dess svårigheter innan anbud avges. Anbudsgivaren kan syna objekten innan anbud lämnas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331230 Installation av kylutrustning, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen