549016-2024 - Resultat
Sverige – Konsulttjänster för projektledning – Entreprenörer till regelutvecklingsprojekt inom trafiksäkerhet järnväg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenörer till regelutvecklingsprojekt inom trafiksäkerhet järnväg
Beskrivning: Uppdraget innebär att vara projektdeltagare i ett verksamhetsområdesövergripande projekt inom området Trafiksäkerhet Järnväg. Projektets mål är att skapa förutsättningar för att arbete på järnvägen ska kunna utföras till en acceptabel risknivå och där framkomligheten på järnvägen ska vara acceptabel. Projektets leveranser är bland annat remitterbart regelverk Trafikverkets Trafiksäkerhetsbestämmeser Järnväg (TTJ) som berör arbete i spår samt förslag på förändrade arbetssätt och upphandling utifrån förändrade förslag i regelverk.
Intern identifierare: KOM-416010
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72224000 Konsulttjänster för projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Entreprenörer till regelutvecklingsprojekt inom trafiksäkerhet järnväg