549038-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal värderingskonsulter fastighetsvärdering, Sverige
Referensnummer: 23/95
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus upphandlar ramavtal för att möta bolagets behov av fastighetsrådgivning och kvalificerad fastighetsvärdering för löpande verksamhet. Upphandlingen vänder sig till leverantörer med auktoriserade fastighetsvärderare som har erfarenhet av värdering av specialfastigheter, i synnerhet fastigheter för utbildning på universitet- och högskolenivå.
Syfte och omfattning
Akademiska Hus har behov av konsulttjänster avseende fastighetsvärdering i den löpande verksamheten. Tjänster som omfattas av denna upphandling är:
Bokslutsvärderingar
Underlag till intern fastighetsvärdering
Byggrättsvärderingar
Underlag till Normhus för nybyggnation
Marknadshyresbedömningar
Värdeutlåtanden
Förhandsvärderingar
Värdeintyg
Övriga fastighetsekonomiska utredningar och analyser samt rådgivning och konsultation vid värderings- och investeringsfrågor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ovanstående tjänster motsvarar Akademiska Hus aktuella behov av värderingstjänster. Behoven kan komma att ändras/utökas och även omfatta andra typer av tjänster gällande fastighetsvärdering.
Tjänsterna ovan beskrivs mer detaljerat i avsnitt 3. Kravspecifikation.
Denna upphandling omfattar INTE konsulttjänster och rådgivning gällande fastighetstransaktioner, då Akademiska Hus har ett separat avtal för detta. Se upphandling (21/174) Ramavtal konsulttjänster fastighetstransaktioner, Sverige.
Akademiska Hus vill genom denna upphandling teckna ramavtal med två (2) leverantörer att utföra uppdrag enligt ovan. För vissa uppdrag behövs båda leverantörernas tjänster, då Akademiska Hus behöver ha utlåtande från två oberoende parter, och för vissa uppdrag krävs bara den ena leverantörens tjänster. Se vidare information i avsnitt 3. Kravspecifikation samt avsnitt 1.3.3 Avrop.
Denna upphandling omfattar både uppdrag av regelbunden, återkommande karaktär samt uppdrag som avropas vid behov. Akademiska Hus garanterar inga volymer, men har historiskt sett spenderat i snitt cirka 2,5 miljoner kronor årligen för tjänsterna som omfattas av denna upphandling.