Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll, support och konsultstöd av Hypergene
Referensnummer: KS 2020/1516
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun äger sedan tidigare nyttjanderätt till nuvarande systemlösning (Hypergene). Denna upphandling avser endast underhåll, support och konsultstöd av systemlösningen. Då efterfrågade tjänster på grund av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas/utföras av en viss leverantör (LOU 2016:1145 6 kap. 14 § punkt 2 och 3) kommer upphandlingsförfarandet Förhandlat förfarande utan föregående annonsering att tillämpas.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72262000 Utveckling av programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen