Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verandan T5 Stockholm Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2020-00536
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia utvecklar framtidens flygplatser och ska utveckla Stockholm Arlanda Airport till Nordens ledande flygplats Detta innebär bland annat smidiga och inspirerande upplevelser samt en utökad marknadsplats i Terminal 5. Projekt Verandan är en del av utvecklingen i Terminal 5 och syftar till att öka kapaciteten i terminal genom att tillskapa kommersiella ytor och effektivisera resenärsflöden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen