Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Byggentreprenad
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter - Evakueringsbyggnad 4215
Referensnummer: 19/429
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Västfastigheter har för avsikt att uppföra en ny byggnad på Östra Sjukhuset omfattande ca 7 000 m2, innehållande primärt mottagningar och 2 st. källarplan med teknik.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västfastigheter har för avsikt att uppföra en ny byggnad på Östra Sjukhuset omfattande ca 7 000 m2, innehållande primärt mottagningar och 2 st..källarplan med teknik.