549195-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal beläggningsarbeten
Referensnummer: TN 2021/1290
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar beläggningsarbeten inkluderat kringliggande tjänster. Kringliggande tjänster är arbeten så nära förknippade med beläggningsarbetena att de tillsammans utgör en teknisk helhet samt att det ur ansvarssynpunkt och i övrigt kan medföra olägenhet för parterna, eller en av dem, om arbetet utförs av annan entreprenör.
Ramavtalet ska genomföras som totalentreprenad i utökad samverkan (partnering). Partnering är en strukturerad samarbetsform där parterna gemensamt löser en uppgift.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen