549201-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tandreglering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandtekniska tjänster 2022
Referensnummer: FTV 2111-0547
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85131100 Tandreglering
II.1.4.
Kort beskrivning
Tandtekniska tjänster inom tjänsteområdena: Fast protetik, Avtagbar protetik, Tandreglering, Bettskenor, Antiapnéskenor monoblock, Antiapnéskenor duoblock och Snabbleverans.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fast protetik
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33132000 Tandimplantat, 33138000 Produkter för tandproteser och tandreglering, 33138100 Tandproteser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tandtekniska tjänster för framtagning av tandstödd protetik och implantatstödd protetik. Se upphandlingsdokumenten.
Avtagbar protetik
Del nr: 2
Tandtekniska tjänster för framtagning av helprotetik och partialprotetik. Se upphandlingsdokumenten.
Tandreglering
Del nr: 3
Tandtekniska tjänster för framtagning av apparatur för tandreglering. Se upphandlingsdokumenten.
Bettskenor
Del nr: 4
Tandtekniska tjänster för framtagning av bettfysiologisk behandlingsapparatur. Se upphandlingsdokumenten.
Antiapnéskenor monoblock
Del nr: 5
Tandtekniska tjänster för framtagning av antiapnéskenor av typen monoblock. Se upphandlingsdokumenten.
Antiapnéskenor duoblock
Del nr: 6
Tandtekniska tjänster för framtagning av antiapnéskenor av typen duoblock. Se upphandlingsdokumenten.
Snabbleverand
Del nr: 7
Tandtekniska tjänster för framtagning av enklare arbeten som behöver framställas snabbt. Se upphandlingsdokumenten.