54921-2018 - ResultatSverige-Umeå: Rivning av byggnader och schaktning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sale of Bonus 600 MK IV wind turbine located in Umeå Harbour
Referensnummer: SVV-2016-0027-920
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45110000 Rivning av byggnader och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå Energi Sol Vind & Vatten AB bjuder härmed in utvecklare, vindkraftägare och andra aktörer inom förnybar energiindustrin att lägga bud på sin Bonus 600 MK IV med en defekt generator men annars i gott skick.
Vindkraftsomvandlaren är belägen i Umeå hamn, i Sverige.
Detaljerade uppgifter finns i de administrativa dokumenten och den tekniska beskrivningen (06.2).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45251160 Vindkraftanläggningar, 31121300 Vindkraftsgeneratorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen