549246-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Installation (utom programvara)
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklammontering
Referensnummer: SDA 2020-00247
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51000000 Installation (utom programvara)
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören skall montera reklam och internkommunikation på Stockholm Arlanda Airport och Bromma Stockholm Airport.
Uppdraget innefattar bland annat montering och demontering av reklambudskap och interna budskap på alla typer av ytor. Exempel på montering kan vara uppsättning av vepor i alla storlekar, foliering, byte av reklambudskap i ljuslådor etc. inomhus som utomhus.
I uppdraget efterfrågas också rondering, där Leverantören skall säkerställa att reklamkundens budskap ser bra ut och att det är helt och rent. Historisk har flygplatsen haft behov av rondering vardagar. Swedavia garanterar dock inga volymer under ramavtals perioden.
Cirka hälften av uppdragen utförs nattetid och kräver ofta att man är minst två personer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Historiskt har Swedavia haft behov av minst 2 heltidsanställda för att möta dåvarande behov. Vid användning och framkörning av lift kräver Swedavia att man är två personer. Behovet kan ibland öka mycket pga. kampanjer och omvärld och då behövs det tillsättas fler resurser.