Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbutveckling SiteVision
Referensnummer: UH-2022-181
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Vetlanda kommun genomför en samordnad upphandling av avseende Webbutveckling för SiteVision för följande kommuner/kommunalförbund:
-Aneby kommun
-Eksjö kommun
-Eksjöbostäder AB
-Eksjö Kommunfastigheter AB
-Höglandets Räddningstjänstförbund
-Höglandsförbundet
-Nässjö kommun
-Vetlanda kommun
-Witalabostäder AB
Upphandlingen omfattar konsulttjänst för framtagande och fortlöpande utveckling av webbplatser inom SiteVision där Köparen löpande under avtalstiden kommer genomföra avrop för olika uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragen kan variera i omfattning och ett enskilt uppdrag kan innefatta en eller flera av nedan angivna tjänster:
Framtagande av ny webbplats i SiteVision; ny webbplats tas fram ifrån grunden. Rådgivning; vara ett stöd för Köparen och ge förslag på åtgärder och utveckling. Åtgärder av fel; konsulten åtgärdar fel som uppstår på webbplatser av olika felorsaker. Exempel på åtgärder av fel är att reparera funktionalitet som slutat fungera då ny systemversion av Sitevision uppdateras. Mindre utvecklingsuppdrag; utveckla ny funktionalitet i Köparens SiteVision-miljö utefter Köparens önskemål.