54929-2021 - ResultatSverige-Karlstad: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder och skydds- och varselkläder samt skor
Referensnummer: 0378-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser «Upp_Namn» för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden.
Upphandlingen är uppdelad i följande delar:
1. Arbetskläder 1: Arbetskläder och skor för personal inom vård- och omsorg, lokalvård/städ, förskola och kök
2. Arbetskläder 2: Varselkläder, skyddskläder och skyddsutrustning samt skor för personal inom park, gata, skog och friluftsliv, maskin och verkstad, drift, larm, fastighetsförvaltning/bovärdar, renhållning, starkström mm.
Upphandlingen avser även tryck och brodyr.
Upphandlingen avser inte larmställ till räddningspersonal, stationskläder till personal inom räddningstjänsten, uniform till flygplatspersonal, kläder till parkeringsvakter/trafikvärdar och skyddskläder till elever inom gymnasiets yrkesprogram samt skor som enligt Skatteverket faller under förmånsbeskattning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Totalt jämförelsepris Del 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18130000 Specialarbetskläder, 18143000 Skyddskläder, 18200000 Ytterkläder, 18234000 Byxor, 18235100 Tröjor, 18330000 T-tröjor och skjortor, 18800000 Skodon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Totalt jämförelsepris Del 2
Del nr: 2