549295-2019 - ResultatSverige-Kinna: Programvara för administration
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem/Ärendehanteringssystem
Referensnummer: 19/57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Verksamhetssystem/Ärendehanteringssystem för samhällsbyggnadsförvaltningen, miljöenheten samt byggenheten i Marks kommun
Tjänster
Införandeprojekt av nytt system vilket avser teknisk installation, konfiguration, test, migrering, leveranskontroll, utbildning, införande, support och underhåll, konsulttjänster.
Utbildning som avser vara kundanpassad i de system som kund avser använda. Det system som kund kommer teckna avtal med skall kunna integreras med kundens befintliga IT-miljö.
Systemutveckling skapande av programvara i framtiden. Det avser också anpassning av programvara d.v.s. hjälp med att vidareutveckla, förändra och modifiera programvara. Det avser också sammankoppling av programvara mm.
Konsultnivå - option ska prisättas på nivå 3 och nivå 4 i Bilaga 4 Prisbilaga.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311100 Dokumenthanteringssystem, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen