549330-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnadsarbeten
Referensnummer: 2021-00523
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser årsupphandling av byggnadsarbeten inom beställarens fastigheter. Beställaren har ett fastighetsbestånd som omfattar ca 9000 lägenheter varav ca 1900 studentlägenheter och ca 56 000 m2 lokaler. Omfattningen kan förändras både genom nybyggnation samt försäljning av fastigheter och inga garantier lämnas på omfattningen.
Entreprenaden upphandlas med öppen upphandling.
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med tre (3) entreprenörer som rangordnas, förutsatt att tillräckligt många kvalificerade anbud inkommer.
För arbeten som beräknas överstiga 500 000 SEK (exklusive moms) kommer förnyad konkurrensutsättning att tillämpas. Detta sker genom skriftlig förfrågan till samtliga antagna entreprenörer.
AFB.13 Entreprenadform
Utförandeentreprenad.
Årsentreprenad i form av avrop inom ramen för upprättat avtal.
Årsavtalet omfattar underhåll, reparationer och ombyggnad av fastigheter inom beställarens fastighetsbestånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261310 Plåtslageri, 45262300 Betongarbeten, 45262522 Murning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser årsupphandling av byggnadsarbeten inom beställarens fastigheter. Beställaren har ett fastighetsbestånd som omfattar ca 9000 lägenheter varav ca 1900 studentlägenheter och ca 56 000 m2 lokaler. Omfattningen kan förändras både genom nybyggnation samt försäljning av fastigheter och inga garantier lämnas på omfattningen. Samtliga fastigheter är belägna i Växjö tätort.
AFB.12 Upphandlingsförfarande vid offentlig upphandling
Beställaren förbehåller sig rätten att göra separata upphandlingar på öppna marknaden vid större sammanhängande arbeten.
AFC.1 Omfattning